Certyfikaty w modzie

Certyfikaty w modzie.

Odcinek o tym, jak rozszyfrować znaczki i połączyć kropki. Za co płacimy, wybierając ubrania z certyfikatami? Jakie praktyki wspieramy? Kogo chronimy? Na co zwracać uwagę, aby nie nabrać się na greenwashing i kiedy zakup bluzki z organicznej bawełny jest bez sensu? Zapraszam na 18 podcinek podcastu Odpowiedzialna Moda.

Podcastu możecie słuchać na YouTube, Anchor, Podcast Addict, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts i Empik Go. Dziękuję, że jesteście. Zachęcam do dzielenia się i kontaktu na Instagramie 🙂

Oto krótki przewodnik po certyfikatach, które pomagają nie zgubić się w gąszczu powszechnej eko-ściemy.

   GOTS (GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD)

Dlaczego koszulka z organicznej bawełny jest trochę droższa niż ta „zwykła”, ale o niebo lepsza dla nas i planety? Certyfikat GOTS dotyczy ubrań uszytych z włókien naturalnych (bawełny, lnu, konopi, jedwabiu). Oznacza, że surowce (co najmniej 70% ) pochodzą z upraw ekologicznych. Nie używano przy ich uprawie
pestycydów, herbicydów, nawozów sztucznych i GMO. Na żadnym etapie produkcji nie stosowano szkodliwych i toksycznych chemikaliów. W fabrykach obowiązuje też zakaz pracy dzieci, wszelkiej dyskryminacji i pracy przymusowej. Oto dlaczego warto kupować rzeczy z certyfikatem GOTS.

     SOIL ASSOCIATION

Produkty z tym certyfikatem można znaleźć głównie w Wielkiej Brytanii, przyznawany jest przez niezależną brytyjską organizację pozarządową. To certyfikat dla produktu obejmujący cały łańcuch produkcji, począwszy od
surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie, różne rodzaje wełny, skóra) na odzieży skończywszy. Organizacja ta była jednym z członków założycieli GOTS i jej standardy w zakresie tekstyliów i odzieży są takie same.

FAIR TRADE – czyli Sprawiedliwy Handel w praktyce!
Wybierając rzeczy z tym certyfikatem wspierasz ludzi i planetę. Zrzeszeni rolnicy otrzymują cenę minimalną za surowiec i premią społeczną, którą przeznaczają na cele społeczne, np. budowę studni lub szkoły w wiosce. Muszą ograniczać szkodliwe pestycydy i nawozy sztuczne, dbać o bioróżnorodność, minimalizować odpady i nie stosować nasion modyfikowanych genetycznie. Obowiązuje zakaz pracy dzieci i wszelkiej dyskryminacji.  PS. Znak FAIR TRADE znajdziesz także na żywności! Kawa czy banany FAIR TRADE smakują lepiej!

      FAIR WEAR FOUNDATION
– Wspiera ludzi i walczy ze współczesnym niewolnictwem. Do inicjatywy FAIR WEAR FOUNDATION przystępują firmy pragnące poprawy warunków pracy w szwalniach. Zakazana jest tam praca dzieci, praca przymusowa oraz wszelkie formy dyskryminacji. Zatrudnienie musi być legalne, a płaca godna. Certyfikat skupia się na aspektach społecznych, nie ma kryterium produkcji i surowców przyjaznych środowisku.

 

      GLOBALRECYCLE STANDARD
To jeden z wiodących certyfikatów dotyczący recyklingu. Produkty nim oznaczone są stworzone w co najmniej 50% z recyklingowanej zawartości, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany, tak aby zapewnić społecznie odpowiedzialną i przyjazną dla środowiska produkcję od początku do końca.

  RESPONSIBLE DOWN STANDARD

Nosisz puchówki?- Szukaj tego oznaczenia! Ten certyfikat chroni zwierzęta przed okrutnymi praktykami i gwarantuje całościowe poszanowanie ich dobra.  Zabrania wyrywania piór z żywych ptaków (to powszechna praktyka!) oraz karmienia ich siłą (normalka!). Produkty objęte tym certyfikatem zawierają wyłącznie najwyższej jakości puch, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany.

  RESPONSIBLE WOOL STANDARD

Nie każda wełna jest spoko! Ten certyfikat gwarantuje całościowe poszanowanie dobra zwierząt
oraz optymalne zarządzanie i ochronę krajów produkcji. Produkty objęte tym certyfikatem zawierają wyłącznie najwyższej jakości wełnę, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany.

EU ECOLABEL
To przyznawany przez Komisję Europejską znak doskonałości w dziedzinie ochrony środowiska. Należy się produktom oraz usługom spełniającym najwyższe wymogi oraz standardy przez cały proces ich powstawania: od wydobycia surowców, przez produkcję, dystrybucję, do unieszkodliwiania odpadów. Produkty oznaczone EU Ecolabel spełniają zatem kryteria środowiskowe i społeczne. Składniki i produkty nie były testowane na zwierzętach (kosmetyki)

      BLUESIGN®

To standard branżowy przyznawany zarówno firmom, fabrykom, jak i końcowym produktom. Certyfikat obejmuje produkcję tekstyliów (naturalnych i syntetycznych) oraz odzieży. Ubranie może uzyskać certyfikat tylko wtedy, gdy wszystkie etapy produkcji odpowiadają standardom bluesign. Firmy muszą udowodnić prawdziwość informacji dotyczących ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy we wszystkich miejscach produkcji i u wszystkich dostawców. Informacje te są poddawane weryfikacji, m.in. poprzez kontrole na miejscu.

 

  FAIR LABOR ASSOCIATION (FLA)
To inicjatywa wielostronna, do której przystępują firmy pragnące poprawiać warunki pracy w fabrykach odzieżowych. Została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. Członkami FLA są firmy, organizacje pozarządowe oraz uczelnie wyższe. FLA zrzesza ok. 30 firm, w tym m.in. adidas Group, Patagonia, H&M, Puma.

Stowarzyszenie Oeko-Tex
 MiędzynarodoweStowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry  to
prawdziwy kombajn- skupia 18 neutralnych instytutów testowych i badawczych w
Europie
i
Japonii. Na podstawie przeprowadzonych badań wydaje odpowiedni certyfikat, potwierdzający bezpieczeństwo produktu dla człowieka i środowiska. Produkty certyfikowane znakiem Oeko-Tex potwierdzają czystość wyrobów włókienniczych i wyrobów skórzanych na wszystkich etapach produkcyjnych; zaczynając od surowców takich
jak włókna, przędze, guziki, nici, tkaniny, aż po badania produktów gotowych do użycia. Ponadto niektóre certyfikaty dodatkowo potwierdzają wpływ na warunki społeczne i środowiskowe w zakładach produkcyjnych.

Obecnie stowarzyszenie OEKO-TEX  wydaje certyfikaty::

·        
Oeko-Tex Standard
Produkty z tym znakiem jakości są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka oraz negatywny wpływ na środowisko m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowanych  metali ciężkich. (Kto nie spał na lekcjach chemii, ręka w górę!)

·        Made in Green by Oeko-Tex
Certyfikat dla produktów tekstylnych, które zostały wyprodukowane w zrównoważony sposób i były
przetestowane pod kątem zawartości substancji szkodliwych.

·        Leather Standard by Oeko-Tex
Certyfikat dla wyrobów skórzanych,

·        Eco Passport by Oeko-Tex  
Dotyczy chemikaliów stosowanych w produkcji tekstylnej

·        STeP by Oeko-Tex (z ang. Sustainable Textile Production)
to światowy system certyfikacji przyjaznych dla środowiska i odpowiedzialnych społecznie zakładów produkcyjnych w branży tekstylnej i odzieżowej.

·        Detox TO Zero by Oeko-Tex – raport stanu zerowego dla zakładów produkcyjnych.

OEKO TEX TEKSTYLIA GODNE ZAUFANIA –

Oto certyfikat najczęściej spotykany w Polsce, który otrzymują tylko przebadane produkty tekstylne (ubranka dla dzieci, pościel itp.), bezpieczne dla zdrowia, tzn. nie zawierają rakotwórczych i alergennych szkodliwych barwników, maldehydu i chlorowanych związków aromatycznych. Niestety nie oznacza to, że na wcześniejszym etapie produkcji ich nie używano, bo badany jest tylko produkt gotowy.

Jak widać zrównoważona moda wiąże się w wieloma aspektami, co pokazują przedstawione tu certyfikaty. Niektóre skupiają się na etycznych warunkach pracy, inne oceniają wpływ branży na środowisko czy dobro zwierząt. Ideałem jest kompleksowe podejście i troska o planetę oraz żyjących na niej ludzi. Wszystkich. Tych, na początku, w środku i na końcu łańcucha produkcji. Mniej trucia, więcej faktów, to moje życzenie dla branży mody na dziś.

 

Certyfikaty w modzie
Przewiń na górę