PODCAST#108 Nie choruj przez modę

Nie choruj przez modę. Solo o chemii w naszych ubraniach

Jeśli myślisz, że wystarczy wyprać nowe ubranie, by było bezpieczne- posłuchaj tego odcinka.
Jeśli wierzysz, że wszystkie szkodliwe chemikalia są zakazane w UE i znane marki ich nie używają- posłuchaj tego odcinka.
Jeśli sądzisz, że w najgorszym wypadku dostaniemy wysypki – posłuchaj tego odcinka.

W 2012 r. testy ponad 100 ubrań z 20 czołowych marek modowych sprzedawanych w 29 krajach wykazały, że wszystkie te marki oferowały produkty w których obecne były niebezpieczne chemikalia. Dziennikarka Alden Wicker dorzuca do tego historie załogi linii lotniczych, która przez służbowe ubrania traciła nie tylko zdrowie, wzrok i włosy, ale także życie.

Nagrałam ten odcinek nie po to, by straszyć, dołować i jeszcze bardziej zohydzić wszystkim modę, ale z nadzieję, że choć kilka osób uda się dzięki tej wiedzy uchronić od zdrowotnych utrapień, a kilku innym pomóc w dotarciu do ich przyczyn, przyspieszając leczenie.

Więcej o chemii w ubaniach przeczytasz w mojej książce: „Odpowiedzialna moda” (wydawnictwo Znak) – dostępną także jako e-book i audiobook.

Podcastu Odpowiedzialna Moda można słuchać także w aplikacjach: m.in. na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i EmpikGo.

Powiązany odcinek: #19 Toksyczne ubrania. Rozmowa z Pawłem Urbańskim
Źródła:
Raport Greenpeace „Toxic Threads: The Big Fashion Stitch-Up”
Artykuł Alden Wicker w The Guardian: „Are Toxic Chemicals in Fashion Making People Sick?”

PODCAST#108 Nie choruj przez modę
Przewiń na górę